
ROZLICZENIE PODATKU Z NIEMIEC
Z każdym rokiem coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy zagranicę. Najchętniej wybieranym kierunkiem są Niemcy, z uwagi na wysokie zarobki, wysokie kwoty wolne od podatku, jak również liczne ulgi i odliczenia.
Osoba, która pracuje lub pracowała legalnie w Niemczech może odzyskać zwrot podatku z Niemiec od osób fizycznych tzw. Lohnsteuer, który pracodawca co miesiąc potrącał od wynagrodzenia i przekazywał podatek na konto urzędu skarbowego Finanzamt w Niemczech. Wysokość odprowadzonego podatku uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia oraz klasy podatkowej, do której przypisany jest dany podatnik. Rozliczenie podatku z Niemiec polega na złożeniu rocznej deklaracji w niemieckim urzędzie skarbowym Finanzamt, właściwym dla zamieszkania osoby rozliczającej się. Otrzymując deklarację,zawierającą rozliczenie podatku z Niemiec, niemiecki urząd skarbowy weryfikuje wysokość odprowadzonego podatku. Jeśli zapłacony podatek dochodowy Lohnsteuer jest odprowadzony w większych kwotach, niż powinien, wtedy przysługuje prawo do zwrotu podatku. Niemieckie przepisy podatkowe, oraz polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, określają kwestie podatków od wynagrodzeń Polaków zatrudnionych w Niemczech. Zgodnie z tym podatek z Niemiec "Lohnsteuer", należy płacić w kraju zatrudnienia.
Czy rozliczenie podatku z Niemiec jest konieczne?
Tak, jeśli spełniasz jeden z poniższych warunków:
-
posiadasz grupę, klasę podatkową 3
-
dostarczone zostało wezwanie do rozliczenia się z niemieckiego urzędu finansowego Erinnerung
-
byłeś/byłaś zatrudniony/a u więcej jak jednego pracodawcy
-
posiadasz status osoby bezrobotnej i/ lub uzyskujesz świadczenia powyżej 410 euro/miesiąc z tytułu: zasiłków chorobowego, rodzicielskiego Elterngeld, Arbeitlosengeld oraz z tytułu zasiłku macierzyńskiego Mutterschafgeld
-
otrzymujesz dochody przekraczające 410 euro/miesiąc z: najmu, dzierżawy lub z ubezpieczenia emerytalnego
JAK DZIAŁAMY
Nasza firma mająca siedzibę w Bydgoszczy w województwie kujawsko-pomorskim obsługująca klientów z całej Polski poprowadzi Państwa sprawę o zwrot podatku z Niemiec od skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów, wysłania deklaracji do urzędu skarbowego (Finanzamt) , po uzyskanie decyzji podatkowej.
Ważnym aspektem jest to, iż przelew z tytułu zwrotu podatku z Niemiec kierowany jest na konto bankowe podatnika.
CO MOŻEMY ODLICZYĆ SPORZĄDZAJĄC ROZLICZENIE PODATKU Z NIEMIEC
NIEZBĘDNE DOKUMENTY
-
dojazdy własnym autem z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski, w przypadku prowadzenia podwójnego gospodarstwa rodzinnego
-
koszty wynajmu mieszkania w Niemczech łącznie z mediami
-
składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, odprowadzane do niemieckiego lub polskiego zakładu ubezpieczeń społecznych
-
ulgę na dzieci (tylko i wyłącznie, gdy nie przysługuje zasiłek Kindergeld)
-
koszty leczenia prowadzonego w Niemczech oraz lekarstw
-
szkolenia i kursy zawodowe odbywające się na terenie Niemiec finansowane z kieszeni podatnika,
-
karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung), którą każdy pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi do marca każdego roku, następującemu po roku, którego dotyczyć będzie rozliczenie podatku z Niemiec. Do złożenia deklaracji istotne jest dołączenie dokumentu o dochodach w Polsce w roku, który będzie rozliczany.
-
Zaświadczenie kraje UE/EOG (Bescheinigung EU/EWR), należy uzyskać na specjalnym formularzu z polskiego urzędu skarbowego. Jednak polski urząd skarbowy przed wydaniem takiego zaświadczenia poprosi o złożenie deklaracji podatkowej na druku PIT-36 z załącznikiem ZG, także w przypadku, gdy podatnik nie miał dochodu w Polsce.